Jesienny czas Koliberków

Za nami październik w którym liście nabrały pięknych barw, lasy były pełne grzybów, a zwierzaki zaczęły zapadać w sen zimowy. Koliberki podczas zajęć poszerzały swoją wiedzę na temat jesiennych zwyczajów zwierząt. Z przyrodą obcujemy od najmłodszych lat, a dzieci w szczególności wykazują zainteresowanie naturą która ich otacza.  Świat przyrody jest również doskonałym materiałem do rozwoju mowy. Poznając nowe zjawiska, zwierzęta, rośliny, oznaczenia czynności i właściwości dziecko poznaje nowe słowa.

Jesień kojarzy nam się z kolorem pomarańczowym, a zatem podczas zajęć nie mogło zabraknąć królowej jesiennych warzyw- dyni.  Poświęciliśmy jej swój dzień czyli Święto Dyni. Dzieci ubrane we wszystkich odcieniach koloru pomarańczowego uczestniczyły w różnych zabawach wzbogacając swoją wiedzę przyrodniczą. „Badaliśmy” dynie, porównywaliśmy ich kształt, wielkość i ciężar.

Byliśmy ” dyniową orkiestrą”  a mokry, zimny i śliski środek dyni okazał się cudownym bogactwem faktur dla naszych doznań sensorycznych.  W ramach edukacji przyrodniczej w przedszkolu dzieci rozwijają kompetencje intelektualne – umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, koncentrację uwagi, pamięć, umiejętność działania twórczego, podejmują i doskonalą współpracę.  

Wszystkie materiały zgromadzone w naszym kąciku przyrodniczym posłużyły nam również do stworzenia ścieżki sensorycznej. Kolibry pokonywały wybrane przez siebie trasy. Można było zaobserwować ich reakcję  podczas kontaktu z danym materiałem. Określały które są dla nich przyjemne, chętnie eksperymentując z różnymi fakturami. Zabawy na ścieżce sensorycznej rozwijały układ dotykowy oraz dostarczały bodźców czuciowych w miejscach na ciele gdzie jest najwięcej receptorów – podeszwach stóp.

Dzienniki z Afryki to spektakl muzyczny grupy Mozaika który przeniósł przedszkolaków na inny kontynent. Spektakl przepełniony był nie tylko słuchaniem opowieści, ale też ich współtworzeniem. Muzyka, tradycyjne opowieści i przepiękna scenografia stworzona z tkanin sprowadzonych z Gwinei stworzyła cudowny klimat. Energia i kreatywność artystów przypadła do gustu najmłodszym widzom.