KWIECIEŃ MIESIĄCEM EKOLOGII

Początek kwietnia rozpoczęliśmy tematem świąt wielkanocnych. To wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Przypomnieliśmy sobie tradycje wielkanocnego stołu, opowiedzieliśmy z jakich potraw składa się wielkanocne śniadanie i wiele innych ciekawych rzeczy.

W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka wybraliśmy się do Nadleśnictwa Babki/Łękno. Piękna pogoda dopisała i dzieci mogły przebywać na łonie natury.  Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Przechadzaliśmy się po lesie obserwując naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady, drzewa ścięte dzięki silnym siekaczom bobra). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów. Po lesie oprowadzał nas leśniczy. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować.  Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.

Na leśnej polanie wykonywaliśmy przeróżne zadania np. szukaliśmy skrzętnie ukrytych jajeczek, układaliśmy puzzle, braliśmy udział w zawodach sportowych a zwieńczeniem naszych wysiłków były prezenty od Zajączka. Radości było co niemiara! Ten dzień na pewno na długo zapadnie nam w pamięci.

Jak co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zanim wielcy tego świata wymyślą plan ratowania Ziemi, nasze przedszkolaki uczą się, jak żyć ekologicznie. W tym dniu szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny;)?