Marzec w grupie „SMOKI”

Marzec w grupie „Smoki” upłynął na poszukiwaniu wiosny. Dzieci szukały jej w zmieniającym się    o tym czasie otoczeniu (pierwsze wiosenne kwiaty, listki na drzewach i krzewach, pojawiające się  na wierzbie bazie), ale także zadbały o to, by wiosna zagościła w naszej sali. Wraz z Panią Olą wykonały przepiękną sylwetę Pani Wiosny, która wita nas każdego dnia w drzwiach sali. Wykonali także wiosenny plakat. W sali zawieszono kolorowe motyle, biedronki, na parapetach pojawiły się wiosenne kwiaty, a w pojemnikach posiany został owies, który dzieci wkrótce będą mogły zabrać  do domu, by udekorować świąteczny stół.

Poznały znaczenie przysłowia „ w marcu jak w garncu”. Frajdę sprawiło im wspólne ugotowanie „zupy marcowej”. Mimo, że była to zupa       na „niby”, z mistrzowską precyzją wrzucali do garnka składniki, których nazwy podawał nauczyciel,  mieszali, dodawali przyprawy i rozlewali   do miseczek.

Z codziennych rozmów z dziećmi, wiemy jak bardzo  przeżywają wojnę  w Ukrainie. Z tym większym więc  zaangażowaniem wzięły udział,        w zorganizowanym przez nasze przedszkole kiermaszu, z którego dochód przeznaczony jest na wsparcie dla Ukrainy. Wykonały kartki świąteczne  oraz bransoletki, wierząc, że ich wkład nie pójdzie na marne.

Naszą grupę nie ominęły też ważne imprezy takie jak: obchody Dnia Kobiet oraz udział  w przedstawieniu teatralnym pt. „ Przygody Wróbelka Elemelka” w wykonaniu Teatru Krokodyl.

Aby pokazać dzieciom jak wygląda życie szkolne, wybraliśmy się na wycieczkę do SP nr 72 oraz SP nr 7 w Poznaniu, gdzie nasze „Smoki” uczestniczyły w, specjalnie przygotowanych przez te placówki, zajęciach. Widać było, że bardzo to pomogło naszym wychowankom i ich lęk przed nowym etapem  w życiu, zmalał.

Jak w każdym miesiącu był i czas na realizację Podstawy Programowej tzn. poznanie nowych liter, utrwalanie działań matematycznych (dodawanie i odejmowanie), ale także zapoznanie z tematyką dotyczącą marca np. co dzieje się na polu, w ogrodzie, jakie pojawiają się zjawiska atmosferyczne.

Dzieci w tym wieku to baczni obserwatorzy, którzy łatwiej rozumieją to, co widzą na własne oczy. Dlatego też dużą radość dała im możliwość wzięcia  udziału w eksperymentach. Mogli zaobserwować co stanie się  ze zwykłą mąką, a co z mąką ziemniaczaną po dodaniu wody? oraz „co dzieje się  z surowym jajkiem po włożeniu go na 24 godziny do octu?  Podczas obserwacji drugiego doświadczenia powstała nawet, ułożona przez jedną z  dziewczynek, piosenka, którą śpiewały pozostałe dzieci, po to, by eksperyment się udał – było to naprawdę budujące.

Zarówno w marcu, jak i przez najbliższy czas, będziemy pracować nad budowaniem  prawidłowych relacji w grupie oraz nad umiejętnością współpracy.