Luty w grupie Elfy

Miesiąc luty zaczęliśmy od realizacji tematu „ Kim chciałbym/chciałabym zostać w przyszłości?”. Dzieci zastanawiały się jaki zawód wybiorą gdy będą dorosłe, poznały dawne zawody, które już prawie nie istnieją, jak również nowe profesje jak np. groomer.

Była też mowa o nietypowych zawodach jak np. dojarz węży 🙂

O tym, że sztuka niejedno ma imię dowiedzieliśmy się w kolejnym tygodniu lutego. Poznaliśmy jakie są formy uczestnictwa w kulturze oraz jak należy zachowywać się w teatrze, kinie, muzeum czy w filharmonii. Zwróciliśmy uwagę na różnice między dawnym filmem a współczesnym, oglądając pierwszy film na świecie- braci Lumiere „Wyjście robotników z fabryki”. Pod koniec tygodnia daliśmy upust naszej kreatywności i z humorem podeszliśmy do tematu „Być jak Leonardo da Vinci”-zapoznaliśmy się z postacią słynnego malarza i wynalazcy, sami spróbowaliśmy zrobić spadochron, konstruowaliśmy zabawki a na końcu stworzyliśmy swoją Mona Lisę.

Luty to czas karnawału- nie obyło się więc bez baliku;). Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzirei, którzy zachęcali dzieci do tańca z przygotowaną muzyką. Pani fotograf zrobiła wszystkim przedszkolakom pamiątkowe zdjęcia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. 

W dniu św. Walentego laurki wypełnione pozytywnymi emocjami powędrowały do bliskich osób, by nieść radość.   Dzieci zapoznały się z kilkoma faktami z życia św. Walentego. Poznały historię tego święta oraz jak jest obchodzone w różnych zakątkach świata.

Kilka dni po Walentynkach obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat tych czworonożnych przyjaciół, obejrzeliśmy śmieszne filmiki z udziałem kotków. Uczestniczyliśmy z zabawach muzyczno-ruchowych inspirowanych tymi miłymi zwierzętami. Na koniec wykonaliśmy swojego kota wykorzystując balonik.

Kiedy żyły dinozaury?  Czym się żywiły? Dlaczego wyginęły? To wszystko Elfy już wiedzą! Poznały trudne pojęcia związane z tematem- wykopalisko, paleontolog, prehistoria, skamielina itp. Te wymarłe, prehistoryczne gady zainspirowały nas do stworzenia wielu prac plastyczno- technicznych m.in. do formowania” skamielin” z masy solnej, zrobienia grupowej kompozycji Parku Jurajskiego. Szukaliśmy skamielin w piasku, ale też pokusiliśmy się też do odkuwania ich z lodu.

Miesiąc luty przeminął nam szybko i intensywnie.

W tym miesiącu dzieci dowiedziały się również;

-jak wygląda literka c,C, p,P, r, R,

-jak wygląda cyfra 10,

-co oznaczają znaki +, -,