Luty w Papugach

Luty rozpoczęliśmy od rozmów o zawodach. Poznaliśmy zawody, które były potrzebne w przeszłości oraz te które są obecnie. Zabawa w memory pomogła nam je utrwalić. Rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne, bawiliśmy się w zawody wykorzystując rekwizyty. Każdy z nas opowiadał i pracy swoich rodziców. 

Poznaliśmy historię powstania telefonu, aparatu. Każdy z nas wykonał pracę , na której zaprezentował swój wynalazek. 

Odkryliśmy literę C,c. Uczyliśmy się odczytywać sylaby Ca, Ce,co,ci,cu,czy.

Kolejnym tematem były postaci z bajek i baśni. Przypomnieliśmy sobie piosenkę „Witajcie w naszej bajce”.Rozpoznawaliśmy postacie z bajek współczesnych. Doskonale znamy bajki naszych rodziców. Świetna okazją było poznanie pracy bibliotekarza. 

Poznaliśmy literę P,p . Wprowadzając literę próbujemy odczytywać sylaby powstałe z poznanej litery i samogłoski. Poprzez zabawę w memory, łączenie się w pary, skojarzenia, obrazki podpisane sylabą. 

Zapoznaliśmy się z cyfrą 10.

Gdzie mieszka sztuka -my już wiemy , w teatrze, kinie, filharmonii, muzeum. Nasza sala zmieniła się w sale kinowe. Kupiliśmy bilety w kasie . Musieliśmy rozszyfrować zagadkę dzięki której trafiliśmy do danej sali, na wskazane na bilecie miejsce. Trochę w tym matematyki było ?.

Mały teatrzyk pozwolił nam poznać elementy teatru. Każdy z nas próbował wcielić się w rolę aktora teatralnego.

Poznaliśmy instrumenty muzyczne , które możemy usłyszeć w filharmonii. 

Z okazji walentynek bawiliśmy się w sali tygrysków. Było czerwono i wesoło. Każdy z nas wykonał walentynkę, którą później wręczył koledze lub koleżance. Poczta walentynkowa w przedszkolu przyniosła nam wiele walentynek. 

Luty to także tłusty czwartek. robiliśmy pączki, takie papierowe ?ćwicząc przy tym naszą rękę. Graliśmy w pączkowe memory.

Świętowaliśmy również dzień kota. Bawiliśmy się w KOTowanie na dywanie..i wykotowaliśmy kota?. Obejrzeliśmy odcinek Koci domek Gabi. Wykorzystując gazety zrobiliśmy pracę plastyczną -koty.

W końcu trafiliśmy do świata dinozaurów. Poznaliśmy ich nazwy, podzieliliśmy je na mięsożerne i roślinożerne. Stworzyliśmy wyspę dinozaurów. Była to okazja do zabawy sensorycznej. Wyspa powstała z piasku, kaszy, ryżu, kawałka trawy, muszelek kamieni…Zamieszkały na niej nasze domowe figurki. Z rolek po papierze zbudowaliśmy wielkiego tyranozaura. W ramach doświadczeń ukryliśmy w wodzie figurki gadów i zamroziliśmy je. Następnego dnia musieliśmy uwolnić dinozaury.

Na zakończenie prehistorycznych zabaw świętowaliśmy dzień dinozaura. Wykonaliśmy piankowe stwory, klamerki zmieniliśmy w nogi. Rozpoznawaliśmy dinozaury po ich cieniach, bawiliśmy się w archeologów.Podczas zabawy matematycznej utrwaliliśmy przeliczanie w zakresie 10. W tym dniu pomagali nam wolontariusze. Pokazaliśmy im nasze zabawy ruchowo-muzyczne.

Kilka dni temu spotkaliśmy się z pracownikami poznańskich lasów. Rozmawialiśmy i zwierzętach zimą, jak należy je karmić, jak zachować się w lesie .

Minął rok od wybuchu wojny na Ukrainie. W ramach solidarności zaśpiewaliśmy piosenkę Drzewo pokoju.