Marzec miesiącem tolerancji Elfów

Ten miesiąc jak żaden inny pokazał nam jak ważna jest tolerancja i że jest ona częścią ‘kultury pokoju’, a pokój nie jest zadaniem jedynie dla rządów czy organizacji międzynarodowych.Tworzenie ‘kultury pokoju’, bycie tolerancyjnym wymaga zaangażowania każdego z nas.

Tolerancja to sposób w  jaki myślimy, jest to wzajemne zrozumienie i szacunek dla innych, przyznanie, że różnorodność jest dobrem i nie trzeba jej się bać.

Do naszej grupy dołączyła Ania z Ukrainy, która od razu zaskarbiła sobie naszą przyjaźń. Ta niezwykle radosna i bystra dziewczynka stała się częścią naszej grupy- tak jakby od zawsze z nami tutaj była.

Tolerancja wyklucza obojętność– dlatego Elfy, podobnie jak cała społeczność Przedszkola, zaangażowały się w kiermasz wielkanocny, piekąc ciasteczka, ozdabiając je i pakując. Pieniądze z kiermaszu zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

Być tolerancyjnym oznacza wykazywać zrozumienie dla kogoś, kto jest inny. Przecież „inny” nie oznacza „gorszy”. Święto Kolorowych Skarpetek to dzień, w którym Elfy wzięły udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości i solidarności z tymi osobami .

Marzec w naszej grupie jest miesiącem urodzinowym -nie bez powodu, w końcu aż troje dzieci, ma w tym miesiącu urodzinki. Tym razem do grona 7-latków dołączył Antoś, Lena oraz Jaś. Jeszcze raz naszym „dużym” dzieciom życzymy wszystkiego najlepszego!

W tym miesiącu świętowaliśmy również Dzień Kobiet. Wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i paniom. Nie obyło się bez kwiatów a z kobiecych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień.

10 marca dziewczynki nie zapomniały o święcie swoich kolegów. W tym dniu obchodzony jest Dzień Mężczyzn. Mimo, że „męskie” święta nie są tak popularne jak „kobiece”, to nie mniej jednak stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń, czy wręczenia drobnego upominku o którym nie zapomniały nasze wspaniałe dziewczynki.

Upływający czas przybliża nas coraz bardziej do momentu w którym, Elfy opuszczą mury Przedszkola. Oswajamy się z tą sytuacją poprzez rozmowy, spotkania w szkole podczas których pokazuje się dzieciom, że szkoła jest fajna a nauka może być też super zabawą. Elfy odwiedziły Szkołę Podstawową nr 7 w Poznaniu, gdzie Pani Danusia wraz z uczniami klasy 3b, przygotowała dla nas zabawy, zagadki, krzyżówki a wszystko to w przyjemnej wiosennej tematyce.

Jak widać miesiąc marzec minął nam intensywnie-cały czas uczymy się i doskonalimy naukę pisania i czytania, uczymy się empatii i dostrzegania innych. Dziękuję za zaangażowanie Rodziców w życie Przedszkola i za wsparcie.