Smerfy w lutym

Luty był bardzo pracowitym miesiącem dla Smerfów a do tego obfitował w wyjątkowe dni i święta.

Zaczęło się od Dnia Pizzy.

Smerfy dowiedziały się skąd pochodzi pizza, jak powstaje, jakich składników należy użyć by powstało pyszne ciasto a na koniec same dzielnie lepiły pizzę z masy solnej, ćwicząc przy tym paluszki i rączki.

Poznaliśmy także trzy przyprawy: bazylię, oregano oraz zioła prowansalskie.

Podczas tygodnia bajek i baśni, poznaliśmy kilka bardzo znanych baśni jak Brzydkie kaczątko czy Czerwony Kapturek. Dzieci dowiedziały się co to jest morał. Rozmawialismy także o ulubionych bajkach, poznaliśmy kota Filemona i Bonifacego a na koniec powstały nasze bajkowe postacie na patyku.

14 lutego zasypaliśmy serduszkami całą naszą salę, a także dowiedzieliśmy się kto to był Święty Walenty i dlaczego obchodzimy Dzień Zakochanych. Ale tego dnia oprócz mnóstwa miłości na Smerfy czekała wspaniała zabawa podczas baliku karnawałowego. W pięknych i bajkowych strojach tańczyliśmy i bawiliśmy się do ostatnich sił.

Dzień Kota obfitował w kocią zabawę a także w kocie fakty. Smerfy poznały różne koty, dowiedziały się jakie mamy na świecie dzikie koty oraz ile jest ras kotów, które mogą mieszkać z nami w domu. Chyba najbardziej przypadł nam do gustu kot sfinks.

Tego dnia stworzyliśmy portret naszego własnego Smerfnego Kota ?

Kolejny wspaniały dzień, Dzień Dinozaura to chyba jeden z ulubionych dni dzieci. Tego dnia w naszej sali pojawiły się różne dinozaury, w specjalnej masie przygotowaliśmy odcisk łapy dinozaura.

Cofnęliśmy się w bardzo odległe czasy, aż do początków świata. A umożliwiła nam to Czarna Wstęga. Istnieje wiele wspaniałych lekcji i prezentacji w duchu pedagogiki Montessori, niektóre z nich są wyjątkowe. Tego dnia uczestniczyliśmy w jednej z nich.

Pedagogika Marii Montessori zachęcała do tego, żeby patrzeć szeroko i pokazywać dzieciom całość świata w przeróżnych odsłonach. Qpowieść z czarną taśmą, pokazuje jak krótko w historii istnienia naszej planety istnieje na niej człowiek. Maria Montessori nazwała ją lekcją pokory. Niektórzy uważają, że to najważniejsza z opowieści, robiąca największe wrażenie na słuchaczu.

Rozwijając taśmę przypominam co się działo na Ziemi od początku jej powstania, o wulkanach, chmurze pyłu, pierwszych deszczach, które wypełniły oceany, o pojawieniu się w nich pierwszych bakterii. O tym jak długo trwało nim przekształciły się one w organizmy, które znamy dziś – ryby, płazy czy gady. Krótkimi zdaniami, tu nie potrzeba dużo tekstu. Zadaniem dzieci od początku opowieści jest wypatrywać jakiejś zmiany, śladu człowieka na czarnej taśmie. I gdy się on pojawia, dzieci podnoszą głowy i spoglądają w kierunku początku taśmy,

  • Każdego dnia Smerfy uczyły się i powtarzały dni tygodnia.
  • Doskonaliliśmy umiejętności nazywania, rozpoznawania i pokazywania swoich uczuć
  • Rozwijanie zdolności matematycznych: utrwalaliśmy wygląd i nazwy figur geometrycznych oraz tworzyliśmy zbiory, klasyfikując przedmioty według wskazanych schematów.