Wiosna u Krasnali

Marzec był miesiącem, w którym Krasnale wypatrywały pierwszych oznak wiosny. Zastanawiały się, „dlaczego w marcu jest jak w garncu?”. Dzieci chętnie obserwowały zmiany pogodowe charakterystyczne dla przedwiośnia. Nie zabrakło wspólnej zabawy w ogrodzie przedszkolnym, połączonej z przyglądaniem się kwitnącej przyrodzie. Krasnale dowiedziały się, jak powstaje deszcz oraz tęcza, malująca niebo na różnokolorowo. Poprzez zabawę tematyczną poznawały również pracę prezentera pogody. Dzieci dyskutowały o mocy czterech żywiołów.

W drugim tygodniu marca Krasnale szukały odpowiedzi na pytanie: „gdzie ubiera się Pani Wiosna?”. Dzieci obserwowały wiosenne pejzaże. Dowiedziały się, jakie prace wykonuje się wiosną w polu i w ogrodzie, a także poznały budowę kwiatów na przykładzie tulipana. Wspólnie, według własnego pomysłu, wykonały pracę plastyczną- portret Pana i Pani Wiosny. Krasnale, dzięki zaangażowaniu rodziców, stworzyły zielony kącik w Sali, składający się ze świeżych ziół oraz kolorowych, przepięknie pachnących kwiatów.

Krasnale z zaciekawieniem podeszły do tematu: „Z czego to jest zrobione?”. Wspólnie zastanawiały się, jakim materiałem jest glina i co można z niej stworzyć. Dzieci uczestniczyły w zabawach rozwijających myślenie logiczne: „Od ziarenka do bochenka”, „Jakie zwierzęta dają mleko?”. Rozmawiały o rodzajach pieczywa i procesie powstawania chleba. Krasnale brały udział w dyskusjach dotyczących produktów mlecznych, dowiedziały się, jak z mleka można zrobić ser biały. Zastanawiały się, jak powstaje sweter oraz poznały inne zastosowania wełny. Obejrzały również filmik o powstawaniu papieru oraz zastanawiały się nad nietypowym zastosowaniem papieru w życiu codziennym.

Z okazji Dnia Dentysty przedszkolaki odwiedził nieoczekiwany gość. Mama dziecka z grupy „Chochliki” opowiedziała o przebiegu wizyty u dentysty. Pani Victoria przedstawiła dzieciom narzędzia dentystyczne oraz pokazała, jak należy dbać o zęby i dziąsła.

Krasnale również świętowały „Dzień Kobiet”. Z tej okazji dziewczynki otrzymały upominki, a chłopcy złożyli przepiękne życzenia, doceniając obecność i zabawę z koleżankami z grupy.

W dniu 11marca Krasnale uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym Teatru Krokodyl, pt. „Przygody Wróbelka Elemelka”.

21 marca dzieci obchodziły dwa ważne święta:

-Pierwszy Dzień Wiosny- z okazji tego dnia Krasnale ubrały się na zielono i wzięły udział w zabawach oraz grach edukacyjnych.

-Światowy Dzień Zespołu Downa- dzieci założyły 2 różne skarpetki, okazując akceptację i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa. Rozmawiały o różnicach między każdym z nas, o poczuciu własnej wartości, a także tolerancji.

28 marca Krasnale obchodziły również Dzień Teatru, odpowiadały na pytania: co to jest scena, widownia, czy aktor. Chętnie bawiły się w odgrywanie ról.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla Krasnali było włączenie się w organizację Kiermaszu Wielkanocnego, w którym cały dochód przekazano na pomoc Ukrainie. Z wielkim zaangażowaniem wykonały przepiękne kartki wielkanocne.