CO ROBILIŚMY W STYCZNIU
Początek roku skłonił Nas do rozmyślań na temat upływającego czasu.
Rozmawialiśmy z dziećmi na temat występowania dnia i nocy, co możemy robić w dzień, a co robimy w nocy?Kiedy widać słońce, a kiedy księżyc? Co robimy podczas dnia?
Rozwijaliśmy umiejętność uważnego słuchania podczas czytania opowiadania.
Skupiliśmy uwagę na rytmach, wychwytywaniu oraz kontunuowaniu powtarzających się sekwencji w zabawie dydaktycznej opartej na pomyśle E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej. Żeby zilustrować naprzemienność dnia i nocy przebraliśmy ochotnika za noc a drugie dziecko za dzień – dzieci tworząc parę zatańczyły w kółko, co pozwoliło nam zobrazować że dzień z nocą naprzemiennie po sobie występują.
Bawiliśmy się również w zabawy ruchowe odpowiednie do tej tematyki.
Zapoznaliśmy się z ilustracjami zwierząt, które lubią noc. Wyjaśniliśmy dzieciom, iż niektóre zwierzęta są aktywne nocą i lubią tę porę. Zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia muszą mieć dobry węch, słuch i mieć dobry wzrok.
Następnie zebrane informacje wykorzystaliśmy w zabawie logopedycznej – kategoryzując „zwierzaki dnia i nocy”. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, które zwierzę jest aktywne nocą, a które w ciągu dnia i dopasowanie do odpowiedniej planszy.
Wykonaliśmy pracę plastyczną- „Kalendarz” na którym kropką uwzględniliśmy swoje urodzinki.
Zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami zegarków/przedmiotów do odmierzania czasu. Wspólnie nazywaliśmy części zegara: tarcza, wskazówki. Bawiliśmy się w zabawę „Geometryczne kalendarze”, podczas której dzieci losowały karteczki i dopasowały przedmioty do odpowiedniego kalendarza z kołem, trójkątem, kwadratem, lub prostokątem. Rozmawialiśmy na temat występowania pór roku i co je charakteryzuje. Jaka jest ich ulubiona pora roku i dlaczego?, czy lubią gdy pada deszcz?, jaka pora roku charakteryzuje się opadami śniegu?, kiedy jedziemy na wakacje?, kiedy spadają kasztany to jest ciepło, czy chłodno?, kiedy wyciągamy sanki?.
Dzieci dowiedziały się, co jest koloru białego. Poznaliśmy Antarktydę oraz żyjące na niej pingwiny. Stworzyliśmy sztuczny śnieg z mąki ziemniaczanej i oleju oraz własną zimową krainę w której dzieci mogły bawić się małymi pingwinkami. Słuchaliśmy opowiadania o Eskimosach dzięki czemu dowiedzieliśmy się jak żyją co jedzą i jak wyglądają odważni ludzie z północy. Gdy się zmęczyliśmy relaksowaliśmy się podczas zabawy „Sen zimowy” słuchając muzyki relaksacyjnej.
A gdy zimy mieliśmy już naprawdę dość, przenieśliśmy się myślami do Włoch- w styczniu przypadał Światowy Dzień Pizzy z tego też powodu zrobiliśmy wspólną pracę plastyczną -pizze- wyszły jak prawdziwe. W tym dniu również mogliśmy zaspokoić nasze apetyty na tę potrawę, ponieważ kuchnia zaserwowała nam pizzerinki?
Tak się ładnie złożyło, że w kolejnym dniu odbył się koncert którego tematem przewodnim były Włochy. Posłuchaliśmy włoskiej wesołej muzyki oraz zapoznaliśmy się z charakterystycznymi przedmiotami z których ten kraj słynie .
Koniec stycznia poświęciliśmy naszym dziadkom. W każdej wolnej chwili stycznia ćwiczyliśmy piosenki i tańce. Wystąpienia nie są dla Panterek już taką tremą a radością z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Czują się częścią Przedszkola i bardzo się cieszą kiedy bliscy przychodzą na ich występy.
CO ROBILIŚMY W LUTYM
W lutym Panterki zdobywały wiedzę na temat kosmosu.
Poznaliśmy planety Układu Słonecznego, wspólnie zrobiliśmy pracę plastyczną, bawiliśmy się w zabawy ruchowe dostosowane do tematu np. „Lot w kosmos”, „Wschód i zachód Słońca”, „Wizyta na Marsie” itp. . Wprowadziliśmy pojęcie grawitacji porównując ją do magnesu. Każde dziecko miało szansę doświadczyć siły przyciągania w zabawie „Kolorowe rybki” polegającej na wyciąganiu spinaczy przez wędkę z doczepionym magnesem oraz przyczepiając kreatywne pompony do taśmy klejącej.
W drugim tygodniu lutego zajęliśmy się tematem karnawału. Zapoznaliśmy dzieci z tradycją zabaw karnawałowych. W zabawie „Worek pełen karnawału” dzieci wyciągały różne rekwizyty związane z karnawałem, np. maski, naszyjnik z kwiatów hawajskich.
Każdy mógł się ubrać wg swoich upodobań?Mieliśmy przy tej zabawie dużo śmiechu! Stworzyliśmy maski karnawałowe, balonową girlandę, tańczyliśmy, rozwiązywaliśmy zagadki oraz robiliśmy ćwiczenia oddechowe.
Następnie przyjrzeliśmy się mocy żywiołów. Dzieci dowiedziały się czym jest żywioł, do czego potrzebna jest woda, powietrze, ogień i ziemia.
Z tematu żywiołów przeszliśmy do tematu Dinozaurów który cieszył się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Poprzez różne zadania oraz zabawy dzieci poznały życie dinozaurów. Przenieśliśmy się w odległy fascynujący i wciąż tajemniczy świat.
Oprócz tego w lutym obchodziliśmy Walentynki- ten dzień obfitował w przeróżne zabawy walentynkowe.
Mieliśmy okazje gościć przedstawicieli Zakładów Lasów Poznańskich i UM Poznania na warsztatach przyrodniczych. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu leśnych zwierząt.
Celebrowaliśmy Dzień Kota, Dzień Bezpiecznego Internetu oraz Tłusty Czwartek.
Urodziny w tym miesiącu obchodzili Natan oraz Gustaw.
Solenizantom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!